8.2.2018
V súčasnosti prežívajú drevené stavby svoj boom. Veľa ľudí si v rámci návratu k prírode vyhotovuje drevenej objekty. Ovšem ak si ako stavebný materiál vyberiete drevo, strašiakom býva vlhkosť. Ako s ňou bojovať?
Smrekové a borovicové drevo potrebuje starostlivosť
Drevené prístrešky používané napríklad ako Carport, čiže státie pre automobil, sú veľmi obľúbené. Veľmi často sa vyrábajú zo smrekového, alebo tiež borovicového dreva. Je to síce krásny, na dotyk veľmi príjemný materiál, ale na druhú stranu od neho hrozí aj určité nebezpečenstvo. Smrekové, ale pochopiteľne aj borovicové drevo síce odoláva nášmu klímy, ale predsa len je potrebné ho ošetrovať. Skrátka sa nezaobíde bez riadnej starostlivosti. Nejde ale len o pravidelnú kontrolu, či drevo nehnije alebo neplesnivie. Nejde iba o natieranie.
Normy musia byť dodržiavané
Aby vám prístrešky na auto z dreva vydržali čo najdlhšie, je potrebné sa zaujímať o čo najvyššiu kvalitu vstupnej suroviny, teda dreva samotného. Maximálna kvalita dreva významne predlžuje jeho životnosť. Preto sa musíte zaujímať napríklad aj o vlhkosť dreva. Platí, že čím vyššia je vlhkosť dreva, tým vyššie je aj riziko plesniveniu a hnitiu a tým sa znižuje životnosť stavby. Vlhkosť dreva by sa mala pohybovať v rozmedzí 15 ± 3%. Norma to takto určuje a všetko drevo určené na stavbu prístreškov ju samozrejme musí bezpodmienečne spĺňať.
Vrstvené lepené konštrukcie obmedzujú vplyv vlhkosti
Nemusíte sa teda obávať, že by uvedené hodnoty neboli u prístreškov z dreva dodržané. Ostatne ich dodržanie neznamená len zaručenie dlhšej životnosti. Predovšetkým ide o to, že klesá pravdepodobnosť nakazenia prístrešku nejakými drevokaznými škodcami, ktorí by vám mohli spôsobiť nemalé problémy. Zároveň boj s vlhkosťou u dreva výrazne znižujú v súčasnosti používané vrstvené lepené konštrukcie. U nich pracuje drevo v oveľa menšej miere ako pri klasických hranolov. Preto sa tento typ konštrukciou používa čoraz častejšie.