4.12.2017
V našom novom seriáli o prístreškoch sa v prvom diele zameriame na prístrešky drevené. Akokoľvek v modernej dobe používame veľa plasty a kovy, rad ľudí sa stále vracia ku kvalite a nadčasové kráse dreva. Mnohí nedajú na tento materiál dopustiť a volia drevostavby.
V popredí sa ocitá ekológie
Prečo sa rozhodnúť pre drevený prístrešok na auto? V rozhodovaní mnohých ľudí hrá úlohu skutočnosť, že ide o ekologický materiál, ktorý sa ľahko likviduje a nijako neznečisťuje životné prostredie. Pre mnoho ľudí je to dôležité. Ľudia, ktorí berú do úvahy aj ekologické kritériá, zároveň väčšinou preferujú naozaj prírodné materiály, ku ktorým drevo patrí. V mnohých prípadoch však hrá pri výbere úlohu aj zladenie prístrešku s domom.
Kvalita vďaka moderným technológiám
Ak je dom drevený alebo s veľkým množstvom drevených prvkov, zákonite víťazí drevo aj v prípade prístreškov. A predovšetkým ide pri výbere aj o kvalitu - drevo víťazí, pretože ide o kvalitný a nadčasový materiál. Dlhá životnosť je tu samozrejmosťou vďaka využitiu moderných technológií v podobe lepeného dreva, o ktorom si niečo povieme neskôr. Ak venujete prístrešku dostatok starostlivosti, vydrží vám aj desiatky rokov bez nejakých výrazných zmien.
Berte do úvahy sklon strechy a inštalujte odkvapy
Podoby drevených prístreškov môžu byť rôzne. Stĺpiky môžu byť rovné, alebo aj zahnuté tvoriace otvorené véčko. Strecha môže byť plochá, pultová aj sedlová. Aj u plochej strechy ale musí byť určitý, hoci minimálny sklon kvôli bezproblémovému odtoku vody. Súbežne s prístreškom by ste zároveň mali riešiť aj odtok vody a odkvapy. Ideálne je nainštalovať je hneď po postavení prístrešku, môžete potom zvedenou odpadovú vodu využívať aj na polievanie záhrady. Divili by ste sa, koľko vody drevený prístrešok na auto dokáže zaistiť.
Musíte si pripraviť podklad a pätky
Ako vlastne prebieha stavba dreveného prístrešku, ktorý kúpite hotový, a tvoria stavebnicu? Aj keď vám montáž zaistí odborná firma, musíte mať všetko pripravené. Záleží na vás, aký chcete podklad, na ktorom budete parkovať. Môžu to byť zatrávňovacie dlaždice, betón, vonkajšia dlažba. Tu nepotrebujete robiť betónovú základovú dosku. Nevyhnutné sú iba betónové pätky, do ktorých ukotvíte stĺpiky prístrešku pomocou oceľových skrutiek. Pätky musia byť vykonané naozaj precízne, aby dokonale pasovali.
Lepené drevo má väčšiu stabilitu
Pre prístrešok na auto drevený sa v dnešnej dobe už takmer vždy používa lepené lamelové drevo. Čím sa líši od dreva klasického, teda napríklad od hranolov z jedného kusu? Predovšetkým má lepené drevo je oveľa stabilnejší, než drevo klasické. Oveľa menej pracuje kvôli vlhkosti vzduchu a minimálne praská. Veľkou bolesťou bežného dreva je totiž práve deformácie vplyvom vlhkosti a praskanie pri vysúšanie slnkom. Zároveň lepenú technológií docielite toho, že získate väčšiu prierez aj dĺžku hranolov.
Životnosť zvyšujú aj moderné strešné materiály
Lepené drevené diely sú pevnejšie a stabilnejšie, nevznikajú v nich trhliny. Drevo ako také v čase nenapučí a nedeformuje sa. Všeobecne je drevo samozrejme horľavým materiálom, ale vďaka lepené štruktúre získava väčšiu odolnosť aj voči ohňu, čo je ďalší podstatné pozitívum. Okrem toho lepená technológia podporuje aj odolnosť materiálu voči agresívnemu prostrediu. Celkovo možno povedať, že práve využitie lepeného dreva u prístreškov veľa rozšírilo ich možnosti a vrátilo je na výslní záujmu. V podstate tento materiál postavilo na roveň ostatným. Keď k tomu pribudli moderné a pevné strešné materiály ako trapézový plech, komôrkový polykarbonát alebo akrylové sklo, je isté, že drevené prístrešky sú plne konkurencieschopné voči ostatným.