5.10.2017

Prístrešok na auto rozhodne nie je žiadnym okrasným prvkom. Predovšetkým musí bez problémov poslúžiť svojmu účelu, pre ktorý sú budované. Teda ochrániť vaše vozidlo pred nepriazňou počasia. Pred vetrom, snehom i dažďom. Dobrý prístrešok bez problémov znesie aj značne vysoké konštrukčné zaťaženie.

Väzníky vydrží aj veľký nápor4639 00650588965e30aee3deaac229e88196

Čo nemožno podceňovať, aby prístrešky na auto vydržali maximum? Predovšetkým sú tu veľmi dôležité prvky ako strešné väzníky. Tie spájajú stĺpiky nosnej konštrukcie a strechu. Sú to práve ony, ktoré zodpovedajú za to, že sa zaťaženie kladené na strechu prístrešku správne rozloží. V čom sú predovšetkým na väzníky kladené veľké nároky? Ide najmä o to, že v zime padá sneh, ktorý veľa váži. Väzníky musí vedieť rozložiť váhu snehu tak, aby sa strecha nezbortila.

V horských oblastiach padá veľká nádielka

Skrátka a jednoducho strecha treba plechového prístrešku na auto má presne definovanú nosnosť, ktorú si treba zistiť, overiť. Musíte vedieť, či počasie v lokalite, kde chcete prístrešok postaviť, zodpovedá tejto nosnosti. To znamená, koľko tu priemerne napadne snehu, či nemôže byť jeho hmotnosť vyššia, ako je nosnosť strechy. Tieto skutočnosti sú podstatné hlavne v horských oblastiach, kde mnohokrát padá extrémne množstvo snehu a na to musí byť stavané aj prístrešky na autá.

Pevné ukotvenie je dôležité

Ďalším kritériom, ktorý musí prístrešok na auto zniesť, je veterné zaťaženie. Ani tento faktor neradno podceňovať. Aj on býva dôležitý najmä v horských oblastiach, kde sa často preháňajú silné víchrice. Ovšem existujú aj ďalšie miesta, kde môžu byť vetry tiež veľmi časté. Niekedy sa vetrami preháňajú aj na rovinách. Preto aj v také veci by ste si o lokalite, kde bude prístrešok umiestnený, mali zistiť. Určite by vás nijako nepotešilo, keby vám uletela strecha prístrešku. Snažte sa preto takýmto situáciám predísť. Dôležité je pevné ukotvenie konštrukcie.