8.8.2017
 
Vonkajšie posedenie na záhrade je bez kvalitného zastrešenia sotva polovičné a v zachmúrených dňoch prakticky nepoužiteľné. Ponuka je našťastie v tomto smere pomerne pestrá.
 
 
 

Lacné aj drahšie

 
Najčastejšie sa na záhradách používajú slnečníky. Sú lacné a pomerne praktické. Ich hlavnou nevýhodou je, že nie sú nepremokavé. Môžu síce zabrániť nepríjemným popáleninám zo slniečka, ale v daždi sa premočí. To isté v bledo modrom platí aj o markízach. Tie sú síce oveľa nenápadnejšie a pôsobí ďaleko elegantnejšie, ale stále sa jedná iba o trochu drahšie tienenie. Najlepšie je zamerať sa na altány a pergoly. Oba typy konštrukcií sa na záhradách používajú už dlhé stáročia a dokážu poskytnúť ochranu ako pred letnými lúčmi, tak i pred jesenné plieskanicou.
 
 

K domu aj samostatne

 
Lacnejšia pergola sa používa hlavne v prípadoch, kedy je potrebné poskytnúť zastrešenie verande. V takom prípade sa obvykle pripevňuje sčasti k domu a sčasti do betónových pätiek. Nie je to zložitá stavba a ako prefabrikát sa dá zostaviť počas jediného dňa. Altánok stojí vždy samostatne a zvyčajne má šesťhranný, respektíve osemhranný pôdorys. Dnes už však nie sú výnimkou ani altány štvorcového tvaru.
 
 

Nielen pre pokojné posedenie

 
Altány sa vyrábajú z mnohých materiálov, ale stále dominuje drevo. Pod jeho strechou sa dá vytvoriť pokojný kútik na relaxáciu osamote, ale aj na vytvorenie miesta na grilovanie či organizovanie záhradných večierkov. Stačí len vybrať vhodný gril a nábytok, najlepšie z dreva. Drevený nábytok sa všeobecne do záhrady hodia, ale musí byť kvalitné. V prípade nedostatku financií je možné zvoliť lacnejší kovové alebo plastové sedacie zostavy.
 
 

Dobrá investícia

 
 
Pergoly ani drevené altánky nie sú práve malou investíciou, rozhodne je dobré vopred si ich kúpiť premyslieť. Oba typy konštrukcií však za tie peniaze stojí. Jedná sa o efektívny aj efektné stavby, ktoré by mali mať v záhradách vždy svoje miesto.