6.7.2017
 
Vykurovanie drevom nie je len archaický prežitok z minulého storočia, ale realita častá aj v činžiakoch bytoch. Oveľa častejšie sa ale kúri drevom na vidieku.
 
 
 

Správne vysušenie

 
 
V malých obciach sa dá totiž drevo získať ľahšie a lacnejšie ako v mestách. Drevo rovno z píly je však často navlhnuté a je potrebné ho pred použitím najskôr riadne vysušiť. K tomu sa najlepšie hodí sušiareň dreva. Tá môže mať viac podôb, ale najčastejšie sa jedná o kostru z hliníkových rámov obloženého nepremokavým polyetylénom. Ten je priesvitný, čím umožňuje slnečným lúčom dreva lepšie vysušovať. V plachte sú navyše malé otvory, ktorými prúdi vzduch, čo má tiež na vyparovanie vlhkosti značný vplyv.
 
 

Uloženie v suchu

 
 
Akonáhle stratí drevo prebytočnú vlahu, je potrebné ho niekam uskladniť. Sklep ani pôda neprichádzajú do úvahy. V týchto priestoroch sa zdržiava až príliš veľa vlhkosti. Najlepším riešením je prístrešok na drevo. Jeho funkciu môže síce dobre suplovať zastrešená terasa, ale málokto si chce odoprieť vonkajšie sedenie kvôli pár kubíkům drevo. Inak sa na tento účel jedná o ideálny priestor. Správny drevník by totiž mal byť otvorený a zastrešený. A to všetko väčšina terás spĺňa.
 
 

Kúpiť alebo vyrobiť?

 
 
Drevník však nie je tak zložité vyrobiť. Obvykle k tomu stačí iba pár fošní. Dôležité je vedieť, ako má konštrukcia vyzerať a fungovať. Kto si chce zjednodušiť prácu, môže si zaobstarať drevník v obchode. Nie je to tak drahé. Profesionálne prístrešky majú často kovovú kostru, a to najčastejšie zo zinku. Sú po kvalitatívnej stránke ďaleko lepší ako domáce výrobky. Nehovoriac o dizajne.
 
 

Nevyhnutné vybavenie

 
 
Drevníky sú nevyhnutným doplnkom pre všetkých, ktorí bývajú na vidieku a vykurujú drevom. Udržujú palivo v suchu a tým v hodnotnom stave. Obyvatelia bytov, ktorí sa rozhodli vykurovať v krbe, môžu drevo skladovať kdekoľvek v byte, pokiaľ v ňom nepanuje vysoká vlhkosť.