15.6.2017
Vykurovanie drevom sa dostáva späť do módy. V dnešnej dobe, keď sa človek radšej teplejšie oblečie než aby pridal na kúrenie o stupienok viac, je drevo kvôli svojej nízkej cene nielen v dedinských chalúpkach, ale aj v činžiakoch na predmestiach, čoraz častejšie používaným kurivo.
Ako drevo ochrániť?
Aby sa dalo drevo na kúrenie použiť, musí byť v suchu. Ak bývate v byte, stačí kurivo uskladniť napríklad v predsieni. Majitelia rodinných stavení ale zvyčajne nechávajú polená vonku pred domom. Samozrejme nie len tak ladom, ale v Drevnice na uskladnenie dreva. Tieto konštrukcie sú vyrobené tak, aby sa drevo dostalo čo najmenej do kontaktu s vlahou. Preto sú obdarené strechou, ktorá chráni drevo proti dažďu a otvorenými stenami, vďaka ktorým dochádza k neustálej cirkulácii vzduchu a vysušovaniu.
Stavba pomocou vlastných síl
Na rozdiel od železných drevární z obchodu tie podomácky vytvorené sú obvykle z dreva. Vďaka tomu, že sa s touto surovinou oveľa lepšie pracuje, drevené prístrešky na drevo dokáže vyrobiť aj amatérsky kutil. Niekedy nie je potrebné nič zdĺhavo budovať, stačí využiť existujúcich konštrukcií, napríklad pergolu na verande. Je to efektívne riešenie, ktoré však nie každý prijme. Predsa len, vzdať sa kvôli kurivo vonkajšieho posedenia, nie je pre mnoho ľudí zrovna lákavá myšlienka.
Vedľa krbu
Samostatnou kapitolou je potom stojan na drevo. Ten sa z princípu veci nenachádza vonku, ale v interiéri domu, najlepšie hneď vedľa krbu. Rozdiel medzi Drevníky a stojanom je viditeľný hneď na prvý pohľad. Drevník je oveľa robustnejšie a pojme ďaleko viac dreva, kdežto do stojanu možno uložiť len pár polien.
Nesmie navlhnúť
Každý, kto by chcel presedlať na kúrenie drevom, ho musia za každú cenu ochrániť pred navlhnutím. Nie je však nutné si kvôli tomu zhotovovať profesionálne dreváreň, bohato postačí konštrukcia postavená svojpomoci alebo už stojaca pergola.