17.5.2017
 
Zanedbávaná záhrada sa môže stať za pomerne krátky čas neprístupnou džungľou plnou buriny, ktorú si mať pred domom želajú maximálne botanici.
 
 
 

Starajte sa o trávu

Práce na záhrade by mali začínať v prvom rade zastrihávaním trávnika. Pokiaľ chcete dosiahnuť skutočne kvalitného hustého pažiti, ktorý by vám závideli susedia aj okoloidúci, mali by ste ho v prvom rade pravidelne zastrihávať. A k tomu je potrebné kosačka na trávu, pokiaľ možno aj s náhonom. Náhon je síce investícia naviac, ale obzvlášť majitelia rozľahlých záhradných plôch iste ocenia, že nemusia pred sebou pracne tlačiť nie práve ľahkú kosačku. Kto má ale pocit, že mu k šťastiu chýba už len zničená chrbát, ten iste môže voliť alternatívu bez náhonu a ušetriť. Všetko náradie majte uschovaný v záhradnom prístrešku.
 
 

Strihanie živého plotu

Kto chce mať na záhrade súkromie, nevytvorí si latkový ani kovový plot, ale alternatívu v podobe živého plotu. Aj o ten je ale potrebné sa patrične starať. Našťastie nie je nutné zastrihávať zelenú stenu tak často ako trávnik, ale minimálne dvakrát ročne by ste sa tomu mali venovať. Záleží samozrejme na type použitých krovín. Prácu si môžete ušetriť nákupom elektrických nožníc, čo znamená krovinorezom. Jedná sa o šikovný ergonomický nástroj, s ktorým zvládnete skrátiť plot násobne rýchlejšie, než s klasickými záhradníckymi nožnicami.
 

Skladisko na náradie

Náradie je ale dôležité niekde uskladniť. Najvhodnejším miestom sa môže zdať garáž, ale tú už zvyčajne okrem vozidla okupujú rôzne bazénovej potreby či iné nevyhnutné harabúrd. V takom prípade je nutné postaviť alebo zakúpiť záhradný domček. Ak si nie ste istí, či ak máte dostatočne vyvinutý gén kutilstvo, radšej siahnite po prefabrikovanom náraďovom záhradnom domčeku. Dá sa postaviť oveľa ľahšie a pri správnom postupe podľa návodu budete mať aspoň istotu, že vám z ničoho nič nespadne na hlavu.
 

Nie je to sranda

Starať sa aj o menšie záhradku nie je rozhodne žiadna sranda. Ak chcete, aby vyzerala k svetu, je potrebné vynaložiť veľa úsilia. Bez aspoň miernych finančných injekcií sa to však obvykle tiež nezaobíde.