8.12.2017

Pokračujeme v našom seriáli mapujúcim jednotlivé typy prístrešku. Tentoraz sa Pozrieme na hliníkové prístrešku. Ich výrobou je, že v sebe spájaj praktickosť, príjemný dizajn aj plnú funkčnosť. V posledných rokoch Získaj tieto prístrešky veľkú popularitu, patrí medzi veľmi moderné řešenícarportu.

Vlastnosti vhodné pre stavebné konštrukciekd1

Prečo práve hliník? Na úvod si položíme otázku, v čom spočíva výhoda práve tohto materiálu? Hliník je belavo sivý kov, ktorý vykazuje veľmi dobré konštrukčné vlastnosti. Je dobre kujný, a pritom ľahký. Dá sa veľmi úspešne zvárať. Tieto vlastnosti ho katapultujú do najrôznejších sfér využitie a výnimkou nie sú ani stavebné konštrukcie. Preto vznikajú aj napríklad hliníkové prístrešky na auto, hliníkové pergoly či hliníkové zimné záhrady, ktoré ťažia z výborných vlastností hliníkových konštrukčných zliatin.

Stavebné zliatiny takmer na želanie

Ako už bolo spomenuté, jedná sa o zliatiny, kedy základ - hliník dopĺňajú ďalšie prvky. V zliatinách určených na stavebné konštrukcie tak nájdete okrem hliníka treba lítium a kobalt pre zlepšenie pevnosti a plastických vlastností, ďalej napríklad nikel pre pevnosť za vysokých teplôt, skandium dokáže zlepšiť zvariteľnosť, striebro chemickú odolnosť a napríklad bizmut s olovom mechanickou obrobiteľnosť, bór elektrickú vodivosť, molybdén sa zirkoničité potom štruktúru.

Eloxovanie prináša vynikajúcu ochranu proti korózii

Vďaka prídavkom sa dá vyrobiť zlúčenina, ktorá bude maximálne vyhovovať požiadavkám. Prístrešky z hliníka tiež využívajú jednej ďalšie veľmi významné vlastnosti, a síce možnosti eloxovanie. Práve vďaka tomu hliník ďalej nekoroduje. Môžete tak mať hliníkovú konštrukciu vystavenú dažďu, vetru, zime, horúčave a klimatické zmeny sa na nej nijako nepodpisujú. Vydrží dlhé roky bez zmien, takže s hliníkovou stavbou vytvárate riešenie pokojne aj na desaťročia dopredu. Konštrukcia odoláva aj víchricu o sile orkánu, čo obrovská výhoda, podmienkou je ale samozrejme kvalitné ukotvenie do zeme.

Kvalitná strecha s vysokou nosnosťou

Hliníkové profily tvorí kvalitná konštrukcia. Veľkou výhodou prístreškov tohto typu je skutočnosť, že ide o ľahkú konštrukciu. Manipulácia počas stavby je tak veľmi jednoduchá, oproti oveľa ťažšie ocele. Hliníkový prístrešok je obvykle opatrený strechou z polykarbonátu. Tieto dva stavebné materiály si totiž veľmi dobre rozumie. Polykarbonát je tiež ľahký a ľahko sa ku hliníkovým profilom upevňuje. Synergie je v tomto prípade vynikajúce, navyše polykarbonát chráni pred UV lúčmi, a to 100% UVA lúče a 75% UVB lúčmi. Nosnosť je 60 -150 kg / m2.

Bezúdržbovou ako veľký prínos

Veľkým prínosom je skutočnosť, že prístrešky z hliníka sú lacné, pretože hliníkové zliatiny sa priemyselne vyrábajú vo veľkom, a teda náklady na ne nie sú vysoké. Zároveň s už spomínanou dlhou životnosťou ide ruka v ruke aj bezúdržbový. Na rozdiel napríklad od drevených prístreškov, ktoré vyžadujú určitú údržbu, tento kov prežije prakticky čokoľvek bez úhony a nemusíte sa o neho nijak starať - eloxovanie ho ochráni od poškodenia koróziou.

Rôzne druhy konštrukcií

Konštrukčne sú tieto prístrešky navyše značne variabilné. Môžete mať prístrešok pre jedno, pre dve autá alebo radové státie. Rovnako tak sa dá ale zaobstarať aj prístrešok typu bočný panel, ktorý vaše vozidlo ochráni aj z boku. K dispozícii je online zostava aj s predĺžením, kde stoja dve autá za sebou, Y zostava, kde sú stĺpiky uprostred a strechy do tvaru písmena Y na obe dve strany. Možností je celá rada. Prístrešky môžu byť samonosné, alebo k stene domu. V zásade ale okrem katalógovej ponuky možno vyrobiť aj atypický hliníkový prístrešok na želanie zákazníka, avšak ide o nákladnejšie záležitosť.