25.9.2017
Prístrešok znamená lacný spôsob, ako dopriať vášmu vozidlu kryté vonkajšie státie za minimum peňazí. Na čo by ste ale mali myslieť, keď sa chystáte budovať garáž, alebo respektíve v tomto prípade garážové státie, čiže prístrešok? A tiež, ako postupovať, keď máte v úmysle prístrešok dostavovať dodatočne.
Môžete si vybrať typizovaný prístrešok
V zásade máte niekoľko možností, ako vyriešiť. Nikto vám nevnucuje konkrétnu podobu, ako by mal prístrešok pre vaše vozidlo vyzerať. Existuje celý rad rôznych prístreškov v podobe jednoduchej skladačky. Pokojne si môžete vyberať takú, ktorá k okolia vášho domu zapadne najlepšie. Ponuka je totiž skutočne široká a v rôznych štýloch, takže určite nájdete niečo, čo bude s vaším domom ladiť.
Zahrňte všetko do projektu
Ďalšou možnosťou nechať si napríklad na mieru zhotoviť drevený prístrešok na auto. Táto možnosť je pre náročných, alebo pre majiteľov domov a pozemkov, ku ktorým nejde postaviť typizovaný prístrešok. Charakter a rozmery pozemku si žiadajú atypické riešenie. Rozdiel je tiež v tom, či prístrešok budete robiť súbežne so stavbou domu, alebo ho necháte až na neskôr, napríklad kvôli nedostatku financií. Pokiaľ chcete budovať prístrešok neskôr, aj tak je dobré ho zahrnúť do projektu domu. Ušetríte si ďalšie rokovania so stavebným úradom.
Niekedy potrebujete územný súhlas
Čo keď chcete prístrešky na auto budovať dodatočne a nie sú v projekte? Podľa stavebného zákona, ktorý hovorí, že ak nepresiahne stavba rozmery 25 m2 a 5 metrov výšky, nemusíte ju oznamovať, je všetko jednoduchšie. Pokiaľ ale treba bude stavba prístrešku umiestnená menej ako 2 metre od hranice pozemku, alebo ak plocha časti pozemku, ktorá je schopný vsakovať dažďovú vodu, bude menší ako 50% z rozlohy pozemku domu či rekreačné stavby, budete ale potrebovať územný súhlas alebo rozhodnutia. To je potrebné mať na zreteli.