2.8.2017
 
Rovnako ako starostlivo vyberáme skleník, rovnako starostlivo je potreba vyberať jeho vybavenia. Celkom iste vám prídu vhod rôzne regály a poličky. Viete, ako budete vetrať?
 
 

Okná v základe

Je jedno, aký vyberáte záhradné skleník, dôležité je, aby mal už v základe dostatočné množstvo okien. Na každých 5 m2 je vhodné mať 1 strešné okno. V prípade, že musíte okná dokúpiť zvlášť, budú vás stáť peniaze navyše.
 
 

Automatické otváranie okien

Okná v skleníku zo skla aj polykarbonátu sa nezaobídu bez automatického otvárania okien. To zaistí, že aj v čase vašej neprítomnosti sa do skleníka dostane dostatok vzduchu. Fungujú na báze roztažitosti kvapaliny, preto nevyžadujú prívod elektrického prúdu.
 
 

Vetranie

 
 
Vetranie skleníka je možné vykonávať pomocou okien i dverí, čo je pomerne nevýhodné. Do skleníka sa nám dostane chladný vzduch, ktorý ohrozuje chúlostivejšie rastlinky. Často im spôsobíte podchladenie, čo im znemožní ďalší rast. Vhodným riešením sú bočné okná, ktoré sú umiestnené a 70 cm nad úrovňou terénu a odvetrávajú tak teplý vzduch bez poškodenia rastlín.
 
 

Police a regály

 
Pri lepších polykarbonátových skleníkov nájdete najrôznejšie úchyty na poličky. V prípade, že skleník nedisponuje týmito úchyty, možno si dokúpiť rôzne regály, ktoré splnia rovnaký účel. Do políc môžete ľubovoľne stavať kvetináče, ukladať náhradné zeminu, hnojivá či zavesiť hadice. Mali by byť preto stabilné a dostatočne odolné, ideálne z antikorózneho materiálu. Ďalšie nevyhnutné doplnky sú napríklad sieť na vyväzovanie uhoriek, na papriky, ktoré zabezpečia, že plody krásne porastú a rastliny sa budú správne popínať.