21.6.2017
Záhradný nábytok by mal byť už z princípu veci veľmi odolný. Dlhodobé vystavenie nepriaznivým klimatickým podmienkam dokáže veľmi rýchlo bežný nábytok nenávratne poškodiť.
Aký nábytok?
Záhradné posedenie pod pergolu či na terasu by však nemalo byť len odolné, ale aj pohodlné a estetické. Plastové stoličky preto môžeme hneď zo zoznamu vybrať. Síce je nepoškodí voda a u lepších typov ani slnko, ale ich vzhľad nie je príliš reprezentatívne. To drevený nábytok je už iná kategória. Je však nutné vybrať si odolné drevo. Klasické smrekové či borovicové vonkajšie zostavy sú síce vkusné, ale veľmi náchylné k chátranie. Na daždi či ostrom slnku im dlho elegancie nevydrží. Preto, keď drevo, tak najlepšie teak.
Prečo teak?
Teakový nábytok vyniká veľkou húževnatosťou a bežnými prírodnými vplyvmi je prakticky nezničiteľný. Slnečné lúče pre neho nie sú problém, na daždi je ako doma. Môže byť dokonca dlhodobo vystavený aj vplyvu snehu a napriek tomu sa jeho úžitkové vlastnosti nijako nezmení. Čo sa ale zmeniť môže, to je jeho vzhľad. Klima totiž môže zmeniť medovú farbu teakového nábytku na strieborno. Nemusí to byť vyložene negatívum, napríklad v Británii je to moderné, ale nie každému to vyhovuje. Dá sa s tým ale účinne bojovať.
Aké vykonať opatrenia?
Existuje veľká kopa ochranných olejov, ktoré zabránia nábytku z teaku zmeniť farbu. Najlepšie je nechať stáť nábytok pár dní na záhrade a než stačí zosivieť, preventívne ho natrieť ochranným náterom. Ten by mal pár mesiacov účinkovať. Neskôr je nutné celý proces opakovať. Bežne sa na tento účel používa teakový olej, ale moderné prípravky sú oveľa účinnejšie a pôsobí násobne dlhšie.
Koľko teak stojí?
Cena teakového nábytku je všetko, len nie ľudová. Lacnejšie záhradné sedenie sa dá zohnať stoviek, ale tie najkvalitnejšie kúsky vyjdú záujemcov až tisíce. Preto je lepšie sa po teaku poobzerať radšej niekde v bazáre než si kupovať úplne novú zostavu.