14.6.2017
 
Kvalitné zastrešenie na terase alebo pri bazéne má celý rad výhod. Väčšinu z nich oceníte hlavne s príchodom jari.
 

Proti slnečnému žiareniu a daždivému počasiu

Akonáhle sa začne život prebúdzať zo zimného spánku aj my dostávame chuť tráviť viac času vonku na záhrade. Slnečné lúče príjemne hrejú, kvetiny aj stromy začínajú rozkvitať a oblažovať nás svojou vôňou. Počasie je v tomto období ale stále veľmi premenlivé a preslnený deň sa môže počas niekoľkých okamihov razantne zmeniť. Akonáhle prídu daždivé mraky, nie je potreba sa rezignovane stiahnuť späť do útrob domu. Stačí mať sedenie vonku pod strechou. A k tomu sú najideálnejšie drevené altánky a pergoly.
 
 

Tradícia, ktorá nesklame

Ak si prajete mať na záhrade dominantu, ktorú nemožno prehliadnuť, vaša voľba by mala padnúť na altánok. Táto konštrukcia sa používa na záhradách od nepamäti a štylisticky sa do tohto prostredia náramne hodí. Lacnejšie a o poznanie nenápadnejšie variantom sú potom drevené pergoly. Jedná sa o jednoduchšie stavby, ktoré môžu fungovať Samostojni, takže ich môžete umiestniť prakticky kamkoľvek je vám libo. Tiež môžu byť primontované k stene domu a tvoriť ochranný štít nad terasou.
 
Konštrukcia z prírodných materiálov sa hodí do každej záhrady, zanedbané aj udržiavané. Problém je, že pergoly drevené nie sú bezúdržbové. Práve naopak. Starosť o ne môže byť mnohokrát aj veľmi komplikovaná a finančne náročná. Aby si totiž drevo dlhodobo dokázalo udržať všetky svoje pozitívne vlastnosti, musí sa pravidelne natierať ochrannými olejmi, ktoré zabraňujú útokom hmyzu či vysušovaniu. Natrieť celú pergolu nie je žiadna hračka. Naviac je potrebné počkať si na ideálne počasie, kedy neprší, nefúka silný vietor a nie je ani príliš horúco. V prípade kvalitných riešení z odolnejších materiálov ako je lepené drevo, sú však nároky na údržbu predsa len o niečo nižšia.
 
 

Kovová alternatíva

Pri správnom ošetrovaní môže aj drevená pergola plniť svoju funkciu veľmi dlho, ale nie každému sa chce dvakrát ročne podstupovať natierací martýrium. Hlavne preto dnes získavajú na popularite pergoly z kovu, ktoré síce nemajú ladnosť a eleganciu drevených stavieb, ale sú vždy bezúdržbové.