12.6.2017
 
Na záhrade sa môžeme stretnúť s pestrou škálou malých stavieb. Každý vlastník si obľúbia iný typ prístrešku. Záleží na tom, ako ho bude využívať a ako stavba zapadne do celkového konceptu záhrady.
 
 

Obľúbené stavby

Záhradné altánky, besiedky a pavilóny stále patrí k najobľúbenejším stavbám na záhrade. Altány boli pôvodne stavané ako dvojposchodové stavby. Dnešné altány sú jednoduché, otvorené, nízke a v záhrade sú umiestnené ako dominantný prvok. Altánok ozdobený treláž môžeme nechať obrásť rastlinami.
 
 

Nevhodné skladovanie

Veľkou chybou je, ak záhradný pavilón zmeníte na skladovacie priestory pre nábytok a náradie, kvetináčov a ďalších nevyhnutností, bez ktorých sa pri práci na záhrade nezaobídeme. K takémuto uskladnenie poslúži iné prístrešky. Letný pavilón či besiedka by mali byť zaujímavým objektom pre odpočinok.
 
 

Záhradné pavilóny

Existujú dva typy záhradných pavilónov. Jedným sú vyhliadkové pavilóny, ktoré poskytujú ochranu proti dažďu, vetru i slnku a umožní perfektný výhľad do okolia. Za teplých letných dní je možné pavilón pomocou otvorených okien či dverí vyvetrať. Viacúčelové pavilóny naopak rozšíri obytný priestor stavby.
 
 

Mobilný altánok

Pre tých, ktorí nechcú svoju záhradu zaťažovať trvalú stavbou, sú k dispozícii mobilný plachtové altánky. Tieto altánky s kovovou konštrukciou ľahko podľa potreby zmontujete alebo rozložíte a uskladníte. Poskytnú príjemné prístrešia v zlom aj naopak veľmi slnečnom počasí, poslúži ako ochrana pri záhradných párty, menšie príručný sklad, atď. Vybrať si môžete z mnohých farieb a variantov. Malé altány i veľké party stany. Obstarávacia cena je nízka, úžitková hodnota naopak veľká.