13.4.2017
Skladovanie palivového dreva nie je žiadna sranda a nepovolenými so základnými postupmi sa môže ľahko stať, že prídete o palivo na celú zimu.
Profesionálne práce
Drevo nenávidí vlhkosť, a preto je absolútne kľúčové ho od nej uchrániť. K tomu môžete využiť prístrešok na drevo. Vyrobiť si ho môžete ľahko sami, ale ak si s vŕtačkou ani kladivom netýkajú, bude lepšie poobzerať sa v obchode po profesionálnom výrobku. Prístrešky pre palivové drevo bráni kontaktu dreva s vlhkou krajín a zaisťujú zároveň cirkuláciu vzduchu, ktorý udržuje drevo suché a predchádza tým možnosti uchytenia plesne.
Montáž sušiarne
Prístrešky pre drevo sú dobrou voľbou, ale ak chcete mať skutočnú istotu, že si v zime budete mať čím zakúriť, kúpte si sušiareň dreva. Tá je konštruovaná tak, aby sa v nej drevo usušilo oveľa rýchlejšie ako pod obyčajnú škridlovou strechou. Strecha u sušiarne je totiž priesvitná a viac slnečného svitu znamená aj viac tepla. Prístup vzduchu zaisťujú vetracie otvory. Moderné sušiarne dreva sa stavajú rovnako ľahko ako stany. Oceľové profily iba zasuniete do seba a konštrukcia je hotová.
Hodí sa ku krbu
Ak neradi beháte sem a tam a chcete si užívať vôňu čerstvého dreva aj doma, určite oceníte aj stojan na drevo. Jedná sa o vkusný doplnok interiéru, ktorý nemá síce takú kapacitu ako väčšie drevníky alebo sušiaky, ale dokáže pojať dosť polien na to, aby ste pár dní mohli vykurovať. Je vhodné ho postaviť v blízkosti krbu, aby ste nemali kurivo príliš z ruky.
Prístup vzduchu
Vykurovanie drevom dnes už nie je tak časté, ale akonáhle sa k nemu rozhodnete, mali by ste dodržiavať základné pravidlá - nepúšťať k drevu vlhkosť a skladovať ho v priestoroch, kde prúdi vzduch. Vlhké drevo je použiteľné maximálne ako ťažidlo napadnuté plesňou a to nie je asi ničí záujem. Dostatočným opatrením by malo byť obstaranie drevárne alebo sušiarne.